Jak usunąć fluor z wody

Pomimo faktu, że wiele technologicznie zaawansowanych krajów przestało lub zakazało używania fluoru w wodzie USA i Kanada kontynują pomowanie fluoryzowania wody. Ilość fluoru na litr wody w USA to 0,85 mg/l. W Polsce rzekomo dopuszczona ilość to aż 1 mg/litr wody plus bardzo popularna w szkołach fluoryzacja zębów. Fluor (w postaci fluorku sodu, kwasu fluorokrzemowego lub fluorokrzemianu sodu) dodaje się do wielu miejskich systemów wodnych. Pomimo że, rosnąca liczba naukowych badań potwierdza, że fluor jest ryzykiem dla zdrowia na wielu poziomach. W styczniu 2011, Służby Zdrowia i Ludności oraz Agencja Ochrony Środowiska (USA) ogłosiła swoje intencje do zrewidowania maksymalnego dopuszczonego stężenia fluoru w wodzie pitnej. Oparte to zostało na nowych danych, które wskazują, że obecne stężenie fluoru może się przyczyniać do fluorozy zębowej*, fluorozy szkieletowej i innych symptomów. Szokujące 41% młodzieży 12-15 lat w społeczeństwach poddanych fluoryzowaniu ma stwierdzone fluoroze zębową.
*Fluoroza zębowa to uszkodzenie szkliwa zębów spowodowanego zbyt dużą ilością fluoru. Zęby wykazują dyskolorację, od białych plamek przez brązowe aż po czarne. Zęby z fluorozą są bardziej porowate. Spowodowane jest to tym, że fluor ma mocne „przyciąganie” na wapń i tam gdzie jest zbyt wiele fluoru, wapń jest usuwany z zębów i kości. W ciężkich przypadkach, porowatość rezultuje znacznymi dziurami, rozłamami i ubytkami w zębach.

Większość fluoru który jest dodawany do wody miejskiej jest nienaturalną formą fluoru, która zawiera sód. Jest ona ponad 80 razy bardziej toksyczna niż naturalnie występujący fluorek wapnia. Arkusze bezpieczeństwa danych materiałowych (MSDS – material data safety sheets) dla fluorku sodu pokazuje wskaźnik, śmiertelnej dawki LD-50 (lethal dose), zabijającej 50% populacji szczurów to 52mg/kg. (Fluor jest używany jako trutka na szczury.) Śmiertelne dawki LD-50 dla fluorku wapnia to 4250 mg/kg – mniej toksyczna dawka niż sól stołowa.

Jon fluoru (F-) jest ekstremalnie reaktywny i mocno przyciągany do wapnia. Preferencje na wapń przewyższają przyciąganie na inne jony. W naturze, fluor jest najczęściej związany z wapniem. Kiedy fluor jest dodany do wody w postaci fluorku sodu, to tylko kwestią czasu jest zanim sód jest wymieniony na wapń. Kiedy fluorek sodu jest spożyty, szybko okrada ciało z wapnia. Faktycznie, zatrucie fluorkiem sodu zaczyna się kiedy wapń jest skradziony z krwi.

Według Narodowej Akademii Nauk, fluor nie jest niezbędnym składnikiem odżywczym i żadna ilość fluoru nie jest potrzebna w ciele. Ludzkie ciało nie potrzebuje fluoru dla żadnego fizjologicznego procesu i nie ma żadnej choroby spowodowanej brakiem fluorku, to tylko nieporozumienie. Ponieważ, nie ma on fizjologicznych funkcji, kiedy fluor nie może być odrazu wydalony (przez nerki) jest on zabrany do części ciała gdzie może być rozpowszechniony. Najpierw jest przyciągany do miejsc zwapnionych (zęby, kości, szyszynka) i ląduje również w nerwach i tkankach łącznych.

Prawda na temat fluoru
Użycie fluoru w wodzie pitnej jest rezultatem wielkiej kampanii pozbycia się nienaturalnych form fluoru. Fluor jest produktem ubocznym z produkcji aluminium, stali, cementu, fosforanu i broni nuklearnych. Prawda jest taka, że fluor jest naukowo udowodnioną neurotoksyną; powoduje on defekty u noworodków, uszkadza system immunologiczny, powoduje słabnięcie mięśni, problemy z układem trawiennym, koścmi i stawami; tłumi on funkcję tarczycy i powoduje trwałe uszkodzenie zębów. Fluor jest również kumulującą się trucizną. Podczas gdy małe ilości spożywane codziennie mogą być niezauważalne, długo terminowe efekty zdecydowanie wpłyną na jakość życia człowieka w miarę odkładania się fluoru w ciele. Nieliczni lekarze są nauczeniu rozpoznawać efekty toksyczności fluoru – a kiedy już się zorientują to jest już za późno. I co gorsze to fakt, że fluor dodawany do wody często niesie inne toksyczne materiały, wliczając w to ołów, rtęć arszenik i kadm.

W zakresie tego artykułu nie jest omawianie negatywnych efektów fluoru. Jeśli jesteś zainteresowany, jest wiele książek na ten temat jak również sporo informacji w internecie.

Jak pozbyć się fluoru z wody?
Kiedy jesteś już świadom negatywnego wpływu fluoru na zdrowie – a szczególnie kiedy żyjesz w rejonie gdzie woda jest fluoryzowana – musisz zdecydować co z tym zrobić. Sprawa jest skomplikowana bo fluor jest absorbowany przez skórę i przez inhalację. Prysznic i kąpiel w wodzie fluoryzowanej to również problem. Właściwie fluor jest bardziej groźny kiedy absorbowany przez skórę lub płuca ponieważ wchodzi do krwi łatwiej, pomijając jelita, w których łączy się z innymi minerałami. Kiedy nie jest możliwe by usunąć fluor ze źródła wody, limitowanie czasu pod prysznicem i zmniejszanie temperatury wody pomaga zminimalizować ilość absorbowanego fluoru.

Na dodatek, fluor jest ciężko usunąć z wody. Większość filtrów wody i ich firm omija ten temat. Kiedy kupujesz filtr wody, możesz być przekonany, że system, który wybrałeś usuwa 95 do 99% zanieczyszczeń ale jeśli nie stanowi o tym specyficznie, że usuwa fluor, możesz być pewien, że nie usuwa. Fluor to bardzo mały jon (atomiczny numer 9). Nie może być „filtrowany” z wody. Obecnie usuwanie fluoru jest ograniczone do 4 głównych metod.

 1. Destylacja
  Destylacja jest zdolna usunąć prawie wszystko (oprócz lotnych składników) z wody. Jeśli masz destylarkę, możesz pozbyć się fluoru. Oczywistym minusem destylacji to proces ten zajmuje czas i konsumuje energię. Destylacja również pozostawia wodę pustą i bez życia. Jeśli używasz wody destylowanej, musisz dodać minerałów (soli) z powrotem do wody. Przeczytaj artykuł na temat jak remineralizować pustą wodę. Powinieneś również rozważyć strukturyzacje i wzbogacenie energetyczne wody destylowanej (zwracanie energii życiowej) używając metod opisywanych w „Tańcząc z Wodą”. Przeczytaj na temat płynnej krystalicznej struktury wody.
 2. Odwrócona osmoza
  Odwrócona Osmoza opiera się na ciśnieniu i półprzepuszczalności membrany w usuwaniu zanieczyszczeń z wody. Proces ten usuwa od 90 do 95% fluoru (zależnie od wydajności i utrzymania systemu). Zanieczyszczenia są złapane przez membranę i spłukane w wodzie odpadowej. Proces wymaga od 7 do 15 litrów wody by wyprodukować 5 litrów wody oczyszczonej (zależnie od jakości wody i wydajności systemu) Wodą źródłowa bardzo zanieczyszczona (wliczając w to twardą wodę) może ograniczyć wydajność odwróconej osmozy i może skrócić żywotność membrany.

Podobnie do destylacji proces odwróconej osmozy może usunąć prawie wszystko z wody. Wysokiej jakości systemu zawierają filtry usuwające organiczne lotne substancje, ciężkie metale, minerały „twardej wody” i inne zanieczyszczenia skracające żywotność membrany. Podobnie do destylacji systemy osmozy pozostawiają wodę pustą i bez życia. Dodatek minerałów i nałądowanie wody jest konieczne by woda z tego systemu powróciła do energetycznej kompatybilności z ludzkim ciałem.

 1. Aktywowany tlenek glinu
  Fluor jest mocno przyciągany do aktywowanego tlenku glinu (alumina/korund), który ma dużą powierzchnię z wielką siatką tunelowych porowatości. Z tego powodu, aktywowany tlenek glinu jest najbardziej powszechnym usuwaczem fluoru. Kiedy użyty właściwie, może usunąć 98% fluoru w wodzie i usuwa również arszenik. Wyzwania jakie stawia ta substancja są liczne. Pierwsza, od kiedy proces działa na zasadzie wymiany jonowej, woda musi być w kontakcie z aktywowanym tlenkiem glinu przez długie okresy czasu – na tyl długo aż substancja zaabsorbuje fluor z wody. Kiedy przepływ jest szybszy niż litr na minute, nie ma wystarczająco czasu to absorbcji fluoru z wody płynącej przez filter. Kolejną trudnościa jest to, że filtr ten nasyca się fluorem. Zależnie od tego jak duży jest filter (ilość aktywowanego tlenku glinu) i ilości fluoru w wodzie, system musi być odnawiany lub wymieniany często. Ostatnim problemem jest to, że aluminium dostaje się do filtrowanej wody. Jest to wymiana jednego problemu na drugi. Niektóre systemu sobie z tym radzą, inne nie.

Jest wiele filtrów, które twierdzą, że usuwają fluor używając aktywowanego tlenku glinu. Problem tylko, że działają one tylko przez krótki okres czasu (zazwyczaj dużo krócej niż świadczą) zanim zostaną wysycone. Drugi problem tych filtrów to że nie zapewniają na tyle wolnego przepływu aby absorbcja była wydajna. Nowe testy różnorodnych filtrów odkryły, że tylko kilka funkcjonowało jak zakładały tylko przez kilka tygodni. Dopóki aktywowany tlenek glinu mógłby być czyszczony lub ładowany albo wymieniany regularnie, i dopóki przepływ wody nie jest wolny na tyle by zapewnić absorbcję, aktywowany tlenek glinu może nie być tym czego szukasz. Zapytaj o dowód długo terminowych rezultatów kiedy kupujesz podobny do tego system filtracji wody.

 1. BC-Carbon
  Bone-Char (BC) Carbon – (BC węgiel) był używany od wieków do usuwania naturalnie występującego fluoru w wodzie. Działa on podobnie do sposobu w jaki kości w ludzkim ciele przyciągają fluor. Kości zawierają siatkę porów, która jest obfita w powierzchniowe jony. Mogę one być łatwo zastąpione przez fluor i niektóre inne zanieczyszczenia, które przychodzą razem z fluorem (ciężkie metale). Bone char efektywnie usuwa liczne zanieczyszczenia.

Kiedy używany sam w sobie, BC Węgiel może usunąć do 90% fluoru z wody. Efektywność bone char, może być podniesiona przez dodanie filtrów wstępnych, które usuwają metale ciężkie i inne zanieczyszenia zanim się dostaną do węgla BC. Węgiel Bc działa najlepiej w lekko kwaśnym pH i może nie pracować dobrze w twardej wodzie. To medium jest sukcesywnie zatrudniane w wielu systemach gdzie kartridże mogą być zmieniane w miaręjak medium wysyca się. Oczywiście, bone char jest organicznym medium. Bone char jakości medycznej jest istotny dla zapewnienia czystości samego bone char.
(Bone-Char Carbon – poszukuje właściwej nazwy tego węgla kostnego, jeśli możecie pomóc proszę o komentarz – tłumacz).

Jak usunąć fluor z twojego ciała
Magnez podąża podobnymi ścieżkami absorbcji co fluor. Według badań z Amerykańskiego Instytutu Odżywiania, dieta uboga w magnez jest rezultatem wyższej koncentracji fluoru w kościach i innych tkankach. Badania stwierdziły: „Podsumowując, można oświadczyć, że w intoksykacji składnikami fluoru, magnez gra rolę protekcyjną przez odwracanie i redukowanie toksycznych efektów jonów fluoru F-„. (Cerklewski F L. Wpływ dietetycznego magnezu na biodostępność fluoru u szczurów. Amerykańsmi Instytut Żywieniowy 117 (3) 456-500, 1987).

Większość ludzi ma niedobory magnezu – i to spore. Powszechnie ignorowany we współczesnej medycynie, braki magnezu są zarazą, odpowiedzialną (przynajmniej w części) za wzrost chorób serca, udarów, cukrzycy, astmy, artretyzmu, nadciśnienia, chronicznego zmęczenia, braku uwagi i wielu innych schorzeń. Magnez jest nazywany „master mineral” – głównym minerałem, ponieważ jest używany w ponad 300 systemach enzymów wliczając syntezę protein, funkcję mięśni i nerwów, kontrolę glukozy we krwi i regulacji ciśnienia krwi. Magnez wymagany jest w produkcji energii i w syntezie DNA. Gra on rolę w aktywnym transporcie wapnia i potasu przez błony komórkowe, proces ważny dla przepływu impulsów nerwowych, pracy mięścni i normalnego rytmu serca.

Nie tak jak wiele innych składników, które są lepiej przenoszone w jedzeniu, woda może być świetnym źródłem magnezu. W przybliżeniu 50% magnezu zawartego w wodzie mineralnej jest absorbowane. Jest to większa ilość niż ta absorbowana z jedzenia. Efekt magnezu-w-wodzie został zidentyfikowany lata temu jako korzystny dla tych na niskiej diecie magnezowej. Dostarczanie magnezu w wodzie może być pomocne w uwalnianiu poziomów toksyn fluoru skumulowanego przez lata picia wody fluoryzowanej. Magnez może mieć również inne liczne korzyści. Czytaj artykuł jak zrobić wodę magnezową.

Ostatecznym rozwiązaniem na problem fluoru to zatrzymanie fluoryzowania wody.
Jeśli znasz jakieś inicjatywy społecznościowe prosimy o komentarz.

Artykuł przetłumaczony ze strony www.dancingwithwater.com

3 myśli na “Jak usunąć fluor z wody”

 1. Nie lada pocieszenie — ; zatrzymanie fluoryzowania wody’ – ciekawe jak ma to zrobić przeciętny kowalski , chyba kupić spluwę i pójść z nią do wodociągów , przystawić do łba komu trzeba i po problemie , no ewentualnie kowalski pójdzie do pudła za posiadanie broni i usiłowanie morderstwa , a woda i tak dalej będzie fluorowana !!!!!!!!!!!

 2. ‚Magnez podąża podobnymi ścieżkami absorbcji co fluor. Według badań z Amerykańskiego Instytutu Odżywiania, dieta uboga w magnez jest rezultatem wyższej koncentracji fluoru w kościach i innych tkankach.’

  Wydaje mi sie, ze trzeba to przetlumaczyc w inny sposob:
  …nastepstwem diety ubogiej w magnez jest wyzsza koncentracja fluoru…

  Pozdrawiam, Andru

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *