Jawność badań przemysłu spożywczego

Żywność bez tajemnic!

Walka o bezpieczną żywność w Europie przypominała dotąd wchodzenie na ring z opaską na oczach. Obywatele, którzy chcieli się dowiedzieć, co właściwie trafia na ich stoły, nie mieli wglądu w wyniki badań nad bezpieczeństwem żywności, zlecanych przez koncerny. A dzięki tej kampanii – Europejskiej Inicjatywie Obywatelskiej utworzonej w 2017 roku – i dzięki oddanej pracy naszych partnerów, to się właśnie zmienia!

Za trzy lata przemysł spożywczy będzie musiał zacząć udostępniać wyniki badań bezpieczeństwa zarówno naukowcom, jak i opinii publicznej. 603 posłów i posłanek do Parlamentu Europejskiego zagłosowało za tą zmianą (przy zaledwie 17 głosach przeciwnych i 27 wstrzymujących się). To pokazuje, jak szerokie poparcie zdobyła nasza kampania.

Ale ta zmiana prawa nie wzięła się znikąd. Jest odpowiedzią na Europejską Inicjatywę Obywatelską, którą koordynowaliśmy wspólnie z wielką koalicją organizacji pozarządowych. Była to część kampanii o zakazanie stosowania glifosatu i o publikowanie wyników wszystkich badań dotyczących bezpieczeństwa żywności. Kampania trwała niemal cztery lata. Nasza społeczność dołączyła do niej na finiszu. Pod koniec ubiegłego roku zasypaliśmy europosłów tysiącami tweetów i e-maili z apelem, by głosowali w interesie obywateli, a nie korporacji.

WeMove.EU to ruch społeczny, łączący ludzi z różnych państw i środowisk, których wspólnym celem jest budowanie lepszej Europy. Chcemy demokratycznej Unii Europejskiej współtworzonej przez jej obywatelki i obywateli, w której szanuje się zasady sprawiedliwości społeczno-ekonomicznej i chroni środowisko naturalne.

Tekst cytowany z newslettera WeMove. Pozdrawiam Adam Aniedam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *